"Prawdziwy nauczyciel powinien być zawsze najpilniejszym uczniem."
/Maksim Gorki/

niedziela, 30 grudnia 2012

Faith Hill, Where are you Christmas


Faith Hill Where are you Christmas?

Christmas time inaczej


Lekcje świąteczne są TYPOWE w naszych szkołach. My nauczyciele lubimy przygotować TYPOWE świąteczne lekcje – TYPOWE Last Christmas, TYPOWY tekst z lukami tzw. gap filling, TYPOWE całogodzinne odśpiewanie piosenki i … TYPOWE NUDY. Czasami nawet my nauczyciele zlecamy naszym uczniom opracowanie takiej TYPOWEJ świątecznej lekcji.  

Na ten okres świąteczny proponuje coś nieTYPOWEGO, całkiem inny scenariusz, wymagający naszego pełnego nauczycielskiego (nietypowego?) zaangażowania.

MERRY CHRISTMAS AND A HAPPY NEW YEAR 



TEMAT: Where are you Christmas? – direct and indirect questions.

POZIOM ZAAWANSOWANIA: średniozaawansowany (intermediate)

I.                   GŁÓWNE ZAGADNIENIA LEKCJI:
Lekcja dotyczy doskonalenia umiejętności gramatycznych w kontekście ćwiczeń przygotowujących do egzaminu maturalnego. W tym przypadku są to pytania bezpośrednie i pytania pośrednie direct questions i indirect questions, które omawiane są na bazie słownictwa maturalnego – życie rodzinne i towarzyskie (święta Bożego Narodzenia). Uczniowie utrwalą różne rodzaje pytań za pomocą ćwiczeń gramatycznych – zamiana pytań bezpośrednich na pytania pośrednie. Ćwiczenia te będą stanowiły podstawę do doskonalenia umiejętności językowych – opisu ilustracji (matura ustna – 2 zadanie egzaminacyjne), zastosowania różnego rodzaju pytań do rozmowy z odgrywaniem roli (matura ustna –   1 zadanie egzaminacyjne).
   
II.                CELE LEKCJI:
Po zakończeniu lekcji uczeń zna:
-  słownictwo z tematu życie rodzinne i towarzyskie: Christmas tree, decorate, decorations, Christmas gifts/presents, mistletoe, Christmas Eve, Santa Claus, celebrate, celebration, festival, bells, lights, 
-  strukturę tworzenia pytań bezpośrednich i pośrednich w różnych czasach gramatycznych
-    strukturę opisania ilustracji

Po zakończeniu lekcji uczeń potrafi:
-    wypowiadać się na temat świąt Bożego Narodzenia wykorzystując słownictwo z lekcji
-    zamienić pytania bezpośrednie na pytania pośrednie
-  prowadzić rozmowę z odgrywaniem roli z wykorzystaniem różnego rodzaju pytań
-    opisać ilustrację

III.             METODY PRACY:
metoda interaktywna
metoda indukcyjna (wprowadzanie zagadnień gramatycznych)

IV.              ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-  teledysk Faith Hill Where are you Christmas (http://www.youtube.com/watch?v=nm GSHZYZ74c)
-   fragment filmu How the Grinch stole Christmas
- karty pracy opracowane przez nauczyciela
- rzutnik
- tablica



V.                   PRZEBIEG LEKCJI:

a)      WPROWADZENIE                                                                       
- nauczyciel puszcza uczniom fragment filmu How the Grinch stole the Christmas i zadaje uczniom pytania (nauczyciel - uczniowie):

1. Do you know the film?
2. Who is the main actor?
3. What is the film about?

- nauczyciel zapisuje na tablicy słowo Christmas i prosi uczniów o podanie słów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, które ilustruje zatrzymany fragment filmu (nauczyciel - uczniowie). Nauczyciel zapisuje propozycje słów uczniów na tablicy. Dodaje swoje słowa.

a)      ROZWINIĘCIE: UKŁADANIE W KOLEJNOŚCI                    
- nauczyciel rozdaje uczniom tekst piosenki. Pytania, które występują w piosence poukładane są w błędnej kolejności. Uczniowie śledzą tekst, słuchają piosenki i układają pytania we właściwej kolejności. (praca w parach) Uczniowie słuchają piosenki dwa razy.


"Where Are You Christmas"

1.  Christmas / you / where / are?
2.  you / can’t / I / why / find?
3.  have / away / why / you / gone?
4.  the / where / is / laughter?
You used to bring me
5.  why / play / I / music / can’t / hear?

My world is changing, I'm rearranging
6.  too / mean / Christmas / that / does / changes?

7.  Christmas / you / where / are?
8.  remember / do / you?
The one you used to know
I'm not the same one
9.  time’s / see / done / what / the?
10. let / is / why / you / go / have / me / that?

Christmas is here, everywhere,
Christmas is here if you care

If there is love in your heart and your mind
You will feel like Christmas all the time

I feel you Christmas
I know I've found you
You never fade away
The joy of Christmas
Stays here inside us
Fills each and every heart with love

11. Christmas / you / where / are?
Fill your heart with love






































PYTANIA POŚREDNIE I BEZPOŚREDNIE
- nauczyciel prosi uczniów o odnalezienie w tekście pytań ogólnych typu yes/no i pytań szczegółowych. (nauczyciel - uczniowie) Nauczyciel zapisuje pytania na tablicy.

1. Do you remember?                                            3. Where are you Christmas?                          
2. Does that mean Christmas changes?          4. Why have you gone away?
                                                                                        5. See what the time is done?
                                                                                        6. Is that why you have let me go?

- nauczyciel przypomina w jakim czasie gramatycznym są pytania 1, 2, 3, 4 oraz jak tworzymy pytania w tych czasach. (nauczyciel - uczniowie)
- nauczyciel tłumaczy w jakim czasie gramatycznym są pytania 5,6 i jaką strukturę gramatyczną przypominają – pytania czy zdania twierdzącego. (nauczyciel – uczniowie) Nauczyciel zapisuje na tablicy wzór pytania pośredniego.

    - uczniowie zamieniają pytania bezpośrednie z piosenki na pytania pośrednie. (praca w parach)   


Change direct questions into indirect questions

1. Do you remember?                                   Could you tell me …………………………………..
2. Where are you Christmas?                    Could you tell me …………………………………..
3. Why have you gone away?                    Could you tell me ………………………………….
           

a)      ZAKOŃCZENIE
- uczniowie przygotowują się do rozmowy z odgrywaniem roli. (praca w grupach) Nauczyciel prosi jedną parę o odegranie scenki maturalnej, w której uczniowie wykorzystają pytania bezpośrednie i pośrednie.


Przyjeżdża do ciebie kuzynka z Wielkiej Brytanii i chce spędzić u ciebie święta Bożego Narodzenia. W rozmowie z egzaminującym porusz następujące cztery kwestie:
·               święta w Polsce
·               święta w Wielkiej Brytanii
·               potrawy w Wielkiej Brytanii
·               koszty  świąt

Rozmowę rozpoczyna zdający

II.                ZADANIE DOMOWE:
- uczniowie zamieniają pytania bezpośrednie na pytania pośrednie.


Change direct questions into indirect questions. Begin with Could you tell me…

1.              What do you want?                          ………………………………………………………… 
2.              Did Ann receive your letter?       …………………………………………………………
3.              What’s the time?                                ………………………………………………………... 
4.              Where has Sonia gone?                   ………………………………………………………...
5.              How much will it cost?                    ……………….………………………………………..
6.              Who’s that woman over there?    ………………………………………………………...
7.              Where did you park the car?        ………………………………………………………..
8.              Is Mark going out tonight?            …………………………………………………………
9.              Where have you been?                    …………………………………………………………
10.        What are you doing now?            ………………………………………………......


- uczniowie opisują ilustrację, która pojawiła się na początku lekcji.

III.             DODATKOWE UWAGI:
Idealną kontynuacją lekcji Where are you Christmas? – direct and indirect questions, jest lekcja, gdzie uczniowie piszą list formalny z informacją o tematyce świątecznej.
Bierzesz udział w konkursie na temat świąt Bożego Narodzenia w krajach anglojęzycznych. Napisz list do zaprzyjaźnionego nauczyciela z Wielkiej Brytanii prosząc go o pomoc w tej sprawie.  
·          napisz jaki jest tytuł konkursu i kiedy się on odbędzie.
·        zapytaj jak ludzie w Wielkiej Brytanii przygotowują się do świąt i ile pieniędzy wydają na święta.
·          zapytaj jak przebiega świąteczny obiad i jakie prezenty są popularne pod choinką.
·          podziękuj za pomoc przy konkursie i zaproś nauczyciela do Polski.

Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej formy i właściwego stylu listu. Nie umieszczaj żadnych adresów. Podpisz się
 jako XYZ. Długość listu powinna wynosić od 120 do 150 słów.

Opracowała: Katarzyna Jacak 



niedziela, 14 października 2012

38 Special Teacher, teacher



38 Special Teacher, teacher

Szkoło droga szkoło


Miesiąc wrzesień już dawno jest za nami. Wrzesień to miesiąc powrotów do szkolnych obowiązków i szkolnej rzeczywistości. Dlatego jako pierwszą lekcję w nowym roku szkolnym proponuję coś na temat szkoły. Uczniowie lubią rozmawiać na tematy związane ze szkołą – na temat obowiązków szkolnych, zakazów, idealnej szkoły, idealnego nauczyciela. Lubią wypowiadać się na temat co im się w szkole nie podoba, co chcieliby zmienić, jak ma według nich szkoła wyglądać. Dla nas nauczycieli języka angielskiego jest to dobry moment do poćwiczenia mustn’t i have to, zgadzania i niezgadzania się lub wyrażania opinii.

Jest wiele piosenek, które poruszają tematykę szkoły i nauczycieli. Poniższy scenariusz lekcji opracowałam na podstawie piosenki 38 Special Teacher, teacher. Lekcja z wykorzystaniem tej piosenki jest idealna na początek roku szkolnego, na tzw. okres bezpodręcznikowy, na zastępstwo lub jako lekcja powtórzeniowa w klasie maturalnej podsumowująca temat szkoła.


SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

TEMAT: Teacher, teacher can you teach me? – listening and speaking practice.

POZIOM ZAAWANSOWANIA: średniozaawansowany (intermediate)

I.                   GŁÓWNE ZAGADNIENIA LEKCJI:
Lekcja dotyczy doskonalenia sprawności słuchania i mówienia w kontekście ćwiczeń przygotowujących do egzaminu maturalnego. Uczniowie wyszukują ogólną myśl tekstu słuchanego oraz informacje szczegółowe. Opisują ilustrację oraz odpowiadają na pytania do ilustracji (egzamin ustny z języka obcego – zadanie 2 – opis ilustracji i odpowiedzi na trzy pytania). Piszą krótką formę użytkową – notatkę formalną. Uczniowie doskonalą umiejętności językowe w kontekście ćwiczeń z tematu maturalnego szkoła. 
   
II.                CELE LEKCJI:
Po zakończeniu lekcji uczeń zna:
-   słownictwo z tematu szkoła: learn, teach, pass/fail/take/retake the test, second best, education system, lose, win, right, wrong,
-   kolokacje ze słówkiem teacher: senior teacher, head teacher, fellow teacher, former teacher, form teacher, full-time teacher, part-time teacher, support teacher, primary school teacher, secondary school teacher, university teacher, language teacher
-    strukturę pisania krótkiej formy użytkowej – notatka formalna
-    strukturę opisania ilustracji

Po zakończeniu lekcji uczeń potrafi:
-    wypowiadać się na temat szkoły wykorzystując słownictwo z lekcji
-    wypowiadać się na temat szkoły wykorzystując kolokacje ze słówkiem teacher
-    opisać ilustrację i odpowiedzieć na trzy pytania z nią związane
-    napisać notatkę formalną
-    wyszukać główną myśl oraz informacje szczegółowe w słuchanym tekście

III.             METODY PRACY:
metoda interaktywna

IV.              ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-      teledysk zespołu 38 Special Teacher, teacher 
    (http://www.youtube.com/watch?v= SL46rSUXW1k)
-   tablica interaktywna
-   karty pracy opracowane przez nauczyciela
      -   tablica 

I.                   PRZEBIEG LEKCJI:

a)      WPROWADZENIE                                                                       
- nauczyciel zapisuje na tablicy słówko SCHOOL i prosi uczniów o podanie kilku skojarzeń z podanym słowem (nauczyciel - uczniowie). Nauczyciel dopisuje swoje skojarzenia. Powstaje tzw. „mapa myśli” (mind map):
- uczniowie dopasowują kolokacje ze słówkiem teacher do ich definicji. (praca indywidualna):


Match the categories of teachers to their definitions.

1.       HEAD TEACHER                     a) teaches at school for children between the age of 5 and 12
2.         FELLOW TEACHER              b) teaches German, English, French etc. 
3.         FORMER TEACHER             c) you work with
4.         FULL-TIME TEACHER       d) is in charge of a school
5.         PART-TIME TEACHER       e) teaches at school for children between the age of 16 and 19
6.         SUPPORT TEACHER            f) works only part of each day or week
7.         PRIMARY SCHOOL             g) teaches at an educational institution at the highest level
          TEACHER                                          
8.         SECONDARY SCHOOL       h) works all the hours of a week 
          TEACHER                                                
9.         UNIVERSITY TEACHER    i) responsible for all the students in the same class at a school
10.      LANGUAGE TEACHER      j) is assigned some help due to difficult working conditions
11.     FORM TEACHER                   k) taught in the past, but not any more



KEY: 1. d     2. c     3. k    4. h     5. f     6. j     7. a     8. e     9. g     10. b           11. i
a)      ROZWINIĘCIE: INFORMACJA SZCZEGÓŁOWA W TEKŚCIE                  
- uczniowie słuchają piosenki 38 Special Teacher, teacher i śledzą jej teledysk. Zapisują słowa związane z tematem szkoła (praca indywidualna). Nauczyciel zapisuje słowa uczniów na tablicy.
- nauczyciel rozdaje uczniom tekst piosenki. Uczniowie śledzą tekst, słuchają piosenki i zapisują pozostałe słowa związane z tematem szkoła. (praca w parach). Nauczyciel zapisuje wszystkie słowa na tablicy.


38 Special Teacher, Teacher

Just when I thought I finally learned my lesson well
There was more to this than meets the eye
And for all the things you taught me, only time will tell
If I'll be able to survive, oh yeah

Teacher, teacher can you teach me?
Can you tell me all I need to know?
Teacher, teacher can you reach me?
Or will I fall when you let me go? Oh, no

Am I ready for the real world? Will I pass the test?
You know it's a jungle out there
Ain't nothin' gonna stop me, I won't be second best
But the joke's on those who believe the system's fair

Teacher, teacher can you teach me?.....

So the years go on and on but nothing's lost or won
What you learn is soon forgotten
They take the best years of your life
Try to tell you wrong from right
But you walk away with nothing, oh oh

Teacher, teacher can you teach me?.....

- nauczyciel wspólnie z uczniami omawia nowopoznane słownictwo. Nauczyciel tłumaczy różnicę pomiędzy kolokacjami:


OPIS ILUSTRACJI I PYTANIA
- uczniowie słuchają tekstu piosenki i śledzą jej teledysk. Nauczyciel zatrzymuje teledysk (0:54 minuta teledysku). Nauczyciel wspólnie z uczniami przypomina strukturę opisu ilustracji na egzaminie maturalnym. Uczniowie opisują ilustrację, która stanowi fragment teledysku. Uczniowie odpowiadają na trzy pytania zadane przez nauczyciela. (nauczyciel - uczniowie)  

1. Who are the people in the picture? Why do you think so?
2. Do you like strict teachers? Why? Why not?
3. Tell me about the last time when you or your friend talked to the head teacher.

a)      ZAKOŃCZENIE
- nauczyciel rozdaje uczniom handout z informacjami do uzupełnienia. Uczniowie uzupełniają zdania brakującymi wyrazami. (praca indywidualna). Uczniowie porównują swoje odpowiedzi. (praca w parach):

Complete the sentences with the correct word. Use the word in the correct form. You don’t have to use all the words.

PART-TIME TEACHER, FULL-TIME TEACHER, PRIMARY SCHOOL TEACHER, SECONDARY SCHOOL TEACHER, UNIVERSITY TEACHER, FELLOW TECHER, SUPPORT TEACHER, FORMER TEACHER, FORM TEACHER, LANGUAGE TEACHER, HEAD TEACHER

1.      A …………… ordered pupils to whisper at lunchtime, because their talking was very loud.
2.      There is a post for a …………… at our school. We offer 10 hours teaching a week.
3.      One of my …………… advised me not to be so strict while teaching beginners.
4.      Our school is not big. It’s a village school. There are 50 pupils and only 5 …………… .
5.      Lorraine is a …………… with over 25 years of experience. She retired last year.
6.      Last year I started teaching at a local school for the disabled and I needed a lot of help and supervision  from a …………….
7.      We have a new …………… at school. He told us to revise Present Perfect tenses for the next lesson.
8.      It is difficult to work as a …………… . You have to deal with teenagers, who are often stubborn and rebellious.

KEY: 1. head teacher   2. part-time teacher   3. fellow teachers   4. primary school teachers 5. former teacher   6. support teacher   7. language teacher   8. secondary school 
         teacher 
I.                   ZADANIE DOMOWE:
- uczniowie piszą krótką formę użytkową – notatkę formalną. Nauczyciel omawia z uczniami wykorzystanie słownictwa z tematu szkoła w poszczególnych „kropkach”.


Znajomy Anglik poprosił cię o zredagowanie notatki dla nauczycieli twojej szkoły i zostawienie jej w pokoju nauczycielskim. W notatce przekaż informacje od Anglika:

·   o serii organizowanych przez niego wykładów dla nauczycieli.
·   gdzie odbędą się wykłady.
·   o konieczności wpisania się na listę zainteresowanych.
·   ile osób może liczyć grupa słuchaczy.

Podpisz się jako XYZ. W zadaniu nie jest określony limit slow. Oceniana jest umiejętność zwięzłego przekazu informacji określonych w poleceniu (4 punkty) i poprawność językową (I punkt).



II.                DODATKOWE UWAGI:
Piosenkę 38 Special Teacher, teacher można również wykorzystać do powtórzenia słownictwa maturalnego z tematu człowiek. Nauczyciel zatrzymuje teledysk w trzech miejscach (0:30, 0:50 i 1:16 minuta teledysku). Prosi uczniów o opisanie osób, które widzą. Uczniowie opisują osoby odpowiadając na pytania:
1.      What does he look like?
2.      What is he like?
3.      What clothes is he wearing?
Następnie uczniowie wykonują zadanie maturalne (matura ustna 3 zadanie wypowiedź na podstawie materiału stymulującego)

Przeprowadziłeś się do nowej miejscowości. Będziesz uczęszczał do nowej szkoły. Będziesz też miał nowego nauczyciela wychowawcę. Stoisz przed wyborem trzech szkół, w których uczą poniżsi nauczyciele.
·          wybierz tego nauczyciela, który twoim zdaniem jest najlepszy i uzasadnij swój wybór.
·          powiedz, dlaczego odrzucasz pozostałe możliwości.



Opracowała: Katarzyna Jacak