"Prawdziwy nauczyciel powinien być zawsze najpilniejszym uczniem."
/Maksim Gorki/

niedziela, 30 grudnia 2012

Faith Hill, Where are you Christmas


Faith Hill Where are you Christmas?

Christmas time inaczej


Lekcje świąteczne są TYPOWE w naszych szkołach. My nauczyciele lubimy przygotować TYPOWE świąteczne lekcje – TYPOWE Last Christmas, TYPOWY tekst z lukami tzw. gap filling, TYPOWE całogodzinne odśpiewanie piosenki i … TYPOWE NUDY. Czasami nawet my nauczyciele zlecamy naszym uczniom opracowanie takiej TYPOWEJ świątecznej lekcji.  

Na ten okres świąteczny proponuje coś nieTYPOWEGO, całkiem inny scenariusz, wymagający naszego pełnego nauczycielskiego (nietypowego?) zaangażowania.

MERRY CHRISTMAS AND A HAPPY NEW YEAR 



TEMAT: Where are you Christmas? – direct and indirect questions.

POZIOM ZAAWANSOWANIA: średniozaawansowany (intermediate)

I.                   GŁÓWNE ZAGADNIENIA LEKCJI:
Lekcja dotyczy doskonalenia umiejętności gramatycznych w kontekście ćwiczeń przygotowujących do egzaminu maturalnego. W tym przypadku są to pytania bezpośrednie i pytania pośrednie direct questions i indirect questions, które omawiane są na bazie słownictwa maturalnego – życie rodzinne i towarzyskie (święta Bożego Narodzenia). Uczniowie utrwalą różne rodzaje pytań za pomocą ćwiczeń gramatycznych – zamiana pytań bezpośrednich na pytania pośrednie. Ćwiczenia te będą stanowiły podstawę do doskonalenia umiejętności językowych – opisu ilustracji (matura ustna – 2 zadanie egzaminacyjne), zastosowania różnego rodzaju pytań do rozmowy z odgrywaniem roli (matura ustna –   1 zadanie egzaminacyjne).
   
II.                CELE LEKCJI:
Po zakończeniu lekcji uczeń zna:
-  słownictwo z tematu życie rodzinne i towarzyskie: Christmas tree, decorate, decorations, Christmas gifts/presents, mistletoe, Christmas Eve, Santa Claus, celebrate, celebration, festival, bells, lights, 
-  strukturę tworzenia pytań bezpośrednich i pośrednich w różnych czasach gramatycznych
-    strukturę opisania ilustracji

Po zakończeniu lekcji uczeń potrafi:
-    wypowiadać się na temat świąt Bożego Narodzenia wykorzystując słownictwo z lekcji
-    zamienić pytania bezpośrednie na pytania pośrednie
-  prowadzić rozmowę z odgrywaniem roli z wykorzystaniem różnego rodzaju pytań
-    opisać ilustrację

III.             METODY PRACY:
metoda interaktywna
metoda indukcyjna (wprowadzanie zagadnień gramatycznych)

IV.              ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-  teledysk Faith Hill Where are you Christmas (http://www.youtube.com/watch?v=nm GSHZYZ74c)
-   fragment filmu How the Grinch stole Christmas
- karty pracy opracowane przez nauczyciela
- rzutnik
- tablica



V.                   PRZEBIEG LEKCJI:

a)      WPROWADZENIE                                                                       
- nauczyciel puszcza uczniom fragment filmu How the Grinch stole the Christmas i zadaje uczniom pytania (nauczyciel - uczniowie):

1. Do you know the film?
2. Who is the main actor?
3. What is the film about?

- nauczyciel zapisuje na tablicy słowo Christmas i prosi uczniów o podanie słów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, które ilustruje zatrzymany fragment filmu (nauczyciel - uczniowie). Nauczyciel zapisuje propozycje słów uczniów na tablicy. Dodaje swoje słowa.

a)      ROZWINIĘCIE: UKŁADANIE W KOLEJNOŚCI                    
- nauczyciel rozdaje uczniom tekst piosenki. Pytania, które występują w piosence poukładane są w błędnej kolejności. Uczniowie śledzą tekst, słuchają piosenki i układają pytania we właściwej kolejności. (praca w parach) Uczniowie słuchają piosenki dwa razy.


"Where Are You Christmas"

1.  Christmas / you / where / are?
2.  you / can’t / I / why / find?
3.  have / away / why / you / gone?
4.  the / where / is / laughter?
You used to bring me
5.  why / play / I / music / can’t / hear?

My world is changing, I'm rearranging
6.  too / mean / Christmas / that / does / changes?

7.  Christmas / you / where / are?
8.  remember / do / you?
The one you used to know
I'm not the same one
9.  time’s / see / done / what / the?
10. let / is / why / you / go / have / me / that?

Christmas is here, everywhere,
Christmas is here if you care

If there is love in your heart and your mind
You will feel like Christmas all the time

I feel you Christmas
I know I've found you
You never fade away
The joy of Christmas
Stays here inside us
Fills each and every heart with love

11. Christmas / you / where / are?
Fill your heart with love






































PYTANIA POŚREDNIE I BEZPOŚREDNIE
- nauczyciel prosi uczniów o odnalezienie w tekście pytań ogólnych typu yes/no i pytań szczegółowych. (nauczyciel - uczniowie) Nauczyciel zapisuje pytania na tablicy.

1. Do you remember?                                            3. Where are you Christmas?                          
2. Does that mean Christmas changes?          4. Why have you gone away?
                                                                                        5. See what the time is done?
                                                                                        6. Is that why you have let me go?

- nauczyciel przypomina w jakim czasie gramatycznym są pytania 1, 2, 3, 4 oraz jak tworzymy pytania w tych czasach. (nauczyciel - uczniowie)
- nauczyciel tłumaczy w jakim czasie gramatycznym są pytania 5,6 i jaką strukturę gramatyczną przypominają – pytania czy zdania twierdzącego. (nauczyciel – uczniowie) Nauczyciel zapisuje na tablicy wzór pytania pośredniego.

    - uczniowie zamieniają pytania bezpośrednie z piosenki na pytania pośrednie. (praca w parach)   


Change direct questions into indirect questions

1. Do you remember?                                   Could you tell me …………………………………..
2. Where are you Christmas?                    Could you tell me …………………………………..
3. Why have you gone away?                    Could you tell me ………………………………….
           

a)      ZAKOŃCZENIE
- uczniowie przygotowują się do rozmowy z odgrywaniem roli. (praca w grupach) Nauczyciel prosi jedną parę o odegranie scenki maturalnej, w której uczniowie wykorzystają pytania bezpośrednie i pośrednie.


Przyjeżdża do ciebie kuzynka z Wielkiej Brytanii i chce spędzić u ciebie święta Bożego Narodzenia. W rozmowie z egzaminującym porusz następujące cztery kwestie:
·               święta w Polsce
·               święta w Wielkiej Brytanii
·               potrawy w Wielkiej Brytanii
·               koszty  świąt

Rozmowę rozpoczyna zdający

II.                ZADANIE DOMOWE:
- uczniowie zamieniają pytania bezpośrednie na pytania pośrednie.


Change direct questions into indirect questions. Begin with Could you tell me…

1.              What do you want?                          ………………………………………………………… 
2.              Did Ann receive your letter?       …………………………………………………………
3.              What’s the time?                                ………………………………………………………... 
4.              Where has Sonia gone?                   ………………………………………………………...
5.              How much will it cost?                    ……………….………………………………………..
6.              Who’s that woman over there?    ………………………………………………………...
7.              Where did you park the car?        ………………………………………………………..
8.              Is Mark going out tonight?            …………………………………………………………
9.              Where have you been?                    …………………………………………………………
10.        What are you doing now?            ………………………………………………......


- uczniowie opisują ilustrację, która pojawiła się na początku lekcji.

III.             DODATKOWE UWAGI:
Idealną kontynuacją lekcji Where are you Christmas? – direct and indirect questions, jest lekcja, gdzie uczniowie piszą list formalny z informacją o tematyce świątecznej.
Bierzesz udział w konkursie na temat świąt Bożego Narodzenia w krajach anglojęzycznych. Napisz list do zaprzyjaźnionego nauczyciela z Wielkiej Brytanii prosząc go o pomoc w tej sprawie.  
·          napisz jaki jest tytuł konkursu i kiedy się on odbędzie.
·        zapytaj jak ludzie w Wielkiej Brytanii przygotowują się do świąt i ile pieniędzy wydają na święta.
·          zapytaj jak przebiega świąteczny obiad i jakie prezenty są popularne pod choinką.
·          podziękuj za pomoc przy konkursie i zaproś nauczyciela do Polski.

Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej formy i właściwego stylu listu. Nie umieszczaj żadnych adresów. Podpisz się
 jako XYZ. Długość listu powinna wynosić od 120 do 150 słów.

Opracowała: Katarzyna Jacak