Faith Hill Where are you Christmas?
Christmas time inaczej
Lekcje
świąteczne są TYPOWE w naszych
szkołach. My nauczyciele lubimy przygotować TYPOWE
świąteczne lekcje – TYPOWE Last Christmas, TYPOWY tekst z lukami
tzw. gap filling, TYPOWE całogodzinne
odśpiewanie piosenki i … TYPOWE NUDY.
Czasami nawet my nauczyciele zlecamy naszym uczniom opracowanie takiej TYPOWEJ świątecznej lekcji.
Na ten okres
świąteczny proponuje coś nieTYPOWEGO,
całkiem inny scenariusz, wymagający naszego pełnego nauczycielskiego
(nietypowego?) zaangażowania.
MERRY CHRISTMAS AND A HAPPY NEW YEAR
TEMAT: Where are you Christmas? – direct and indirect questions.
POZIOM ZAAWANSOWANIA: średniozaawansowany (intermediate)
I.
GŁÓWNE
ZAGADNIENIA LEKCJI:
Lekcja dotyczy doskonalenia umiejętności gramatycznych w kontekście
ćwiczeń przygotowujących do egzaminu maturalnego. W tym przypadku są to pytania
bezpośrednie i pytania pośrednie direct
questions i indirect questions, które
omawiane są na bazie słownictwa maturalnego – życie rodzinne i towarzyskie
(święta Bożego Narodzenia). Uczniowie
utrwalą różne rodzaje pytań za pomocą ćwiczeń gramatycznych – zamiana pytań
bezpośrednich na pytania pośrednie. Ćwiczenia te będą stanowiły podstawę do
doskonalenia umiejętności językowych – opisu ilustracji (matura ustna – 2
zadanie egzaminacyjne), zastosowania różnego rodzaju pytań do rozmowy z
odgrywaniem roli (matura ustna – 1 zadanie egzaminacyjne).
II.
CELE LEKCJI:
Po zakończeniu lekcji uczeń zna:
- słownictwo z tematu życie rodzinne i
towarzyskie: Christmas tree, decorate, decorations,
Christmas gifts/presents, mistletoe, Christmas Eve, Santa Claus, celebrate,
celebration, festival, bells, lights,
- strukturę
tworzenia pytań bezpośrednich i pośrednich w różnych czasach gramatycznych
- strukturę opisania ilustracji
Po zakończeniu lekcji uczeń potrafi:
- wypowiadać
się na temat świąt Bożego Narodzenia wykorzystując słownictwo z lekcji
- zamienić
pytania bezpośrednie na pytania pośrednie
- prowadzić
rozmowę z odgrywaniem roli z wykorzystaniem różnego rodzaju pytań
- opisać ilustrację
III.
METODY
PRACY:
metoda interaktywna
metoda indukcyjna (wprowadzanie zagadnień gramatycznych)
IV.
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE:
- fragment
filmu How the Grinch stole Christmas
- karty pracy opracowane przez
nauczyciela
- rzutnik
- tablica
V.
PRZEBIEG
LEKCJI:
a) WPROWADZENIE
- nauczyciel puszcza uczniom fragment filmu How the Grinch stole the Christmas i zadaje uczniom pytania (nauczyciel - uczniowie):
1. Do you know the film?
2. Who is the main actor?
3. What is the film about?
- nauczyciel zapisuje na tablicy słowo Christmas i prosi uczniów o podanie słów związanych ze świętami
Bożego Narodzenia, które ilustruje zatrzymany fragment filmu (nauczyciel - uczniowie). Nauczyciel
zapisuje propozycje słów uczniów na tablicy. Dodaje swoje słowa.
a) ROZWINIĘCIE: UKŁADANIE W KOLEJNOŚCI
- nauczyciel rozdaje uczniom tekst piosenki. Pytania, które występują w
piosence poukładane są w błędnej kolejności. Uczniowie śledzą tekst, słuchają
piosenki i układają pytania we właściwej kolejności. (praca w
parach) Uczniowie słuchają piosenki dwa razy.
"Where Are You Christmas"
1. Christmas
/ you / where / are?
2.
you / can’t / I / why / find?
3. have
/ away / why / you / gone?
4. the /
where / is / laughter?
You used to
bring me
5. why /
play / I / music / can’t / hear?
My world is
changing, I'm rearranging
6. too /
mean / Christmas / that / does / changes?
7. Christmas
/ you / where / are?
8. remember
/ do / you?
The one you
used to know
I'm not the
same one
9. time’s
/ see / done / what / the?
10. let / is / why / you / go / have / me /
that?
Christmas is
here, everywhere,
Christmas is
here if you care
If there is
love in your heart and your mind
You will
feel like Christmas all the time
I feel you
Christmas
I know I've
found you
You never
fade away
The joy of
Christmas
Stays here
inside us
Fills each
and every heart with love
11. Christmas / you / where / are?
Fill your
heart with love
|
PYTANIA POŚREDNIE I BEZPOŚREDNIE
- nauczyciel prosi uczniów o odnalezienie w tekście pytań ogólnych typu yes/no i pytań szczegółowych. (nauczyciel - uczniowie) Nauczyciel
zapisuje pytania na tablicy.
1.
Do you remember? 3.
Where are you Christmas?
2.
Does that mean Christmas changes? 4.
Why have you gone away?
5.
See what the time is done?
6.
Is that why you have let me go?
|
- nauczyciel
przypomina w jakim czasie gramatycznym są pytania 1, 2, 3, 4 oraz jak tworzymy
pytania w tych czasach. (nauczyciel -
uczniowie)
- nauczyciel
tłumaczy w jakim czasie gramatycznym są pytania 5,6 i jaką strukturę
gramatyczną przypominają – pytania czy zdania twierdzącego. (nauczyciel – uczniowie) Nauczyciel
zapisuje na tablicy wzór pytania pośredniego.
Change
direct questions into indirect questions
1.
Do you remember? Could you tell me …………………………………..
2.
Where are you Christmas? Could you tell me …………………………………..
3. Why
have you gone away? Could you tell me ………………………………….
|
a) ZAKOŃCZENIE
- uczniowie przygotowują się
do rozmowy z odgrywaniem roli. (praca w
grupach) Nauczyciel prosi jedną parę o odegranie scenki maturalnej, w
której uczniowie wykorzystają pytania bezpośrednie i pośrednie.
Przyjeżdża do ciebie
kuzynka z Wielkiej Brytanii i chce spędzić u ciebie święta Bożego Narodzenia.
W rozmowie z egzaminującym porusz następujące cztery kwestie:
·
święta w Polsce
·
święta w Wielkiej Brytanii
·
potrawy w Wielkiej Brytanii
·
koszty świąt
Rozmowę rozpoczyna zdający
|
II. ZADANIE DOMOWE:
- uczniowie zamieniają pytania bezpośrednie na pytania pośrednie.
Change direct questions into indirect questions. Begin with Could you tell me…
1.
What do you want? …………………………………………………………
2.
Did Ann receive your letter? …………………………………………………………
3.
What’s the time? ………………………………………………………...
4.
Where has Sonia gone? ………………………………………………………...
5.
How much will it cost? ……………….………………………………………..
6.
Who’s that woman over there? ………………………………………………………...
7.
Where did you park the car? ………………………………………………………..
8.
Is Mark going out tonight? …………………………………………………………
9.
Where have you been?
…………………………………………………………
10.
What are you doing now? ………………………………………………......
|
- uczniowie opisują ilustrację, która pojawiła się na początku lekcji.
III.
DODATKOWE UWAGI:
Idealną kontynuacją lekcji Where
are you Christmas? – direct and indirect questions, jest lekcja, gdzie
uczniowie piszą list formalny z informacją o tematyce świątecznej.
Bierzesz udział w
konkursie na temat świąt Bożego Narodzenia w krajach anglojęzycznych. Napisz
list do zaprzyjaźnionego nauczyciela z Wielkiej Brytanii prosząc go o pomoc w
tej sprawie.
·
napisz
jaki jest tytuł konkursu i kiedy się on odbędzie.
· zapytaj
jak ludzie w Wielkiej Brytanii przygotowują się do świąt i ile pieniędzy
wydają na święta.
·
zapytaj
jak przebiega świąteczny obiad i jakie prezenty są popularne pod choinką.
·
podziękuj
za pomoc przy konkursie i zaproś nauczyciela do Polski.
Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej formy i właściwego stylu listu. Nie umieszczaj żadnych adresów. Podpisz się
jako XYZ. Długość listu powinna wynosić od 120 do 150 słów.
|
Opracowała: Katarzyna Jacak
Więcej takich nietypowych lekcji! :)
OdpowiedzUsuń