38 Special Teacher, teacher
Szkoło droga szkoło
Miesiąc wrzesień już dawno jest za nami. Wrzesień to miesiąc powrotów do szkolnych obowiązków i szkolnej rzeczywistości. Dlatego jako pierwszą lekcję w nowym roku szkolnym proponuję coś na temat szkoły. Uczniowie lubią rozmawiać na tematy związane ze szkołą – na temat obowiązków szkolnych, zakazów, idealnej szkoły, idealnego nauczyciela. Lubią wypowiadać się na temat co im się w szkole nie podoba, co chcieliby zmienić, jak ma według nich szkoła wyglądać. Dla nas nauczycieli języka angielskiego jest to dobry moment do poćwiczenia mustn’t i have to, zgadzania i niezgadzania się lub wyrażania opinii.
Szkoło droga szkoło
Miesiąc wrzesień już dawno jest za nami. Wrzesień to miesiąc powrotów do szkolnych obowiązków i szkolnej rzeczywistości. Dlatego jako pierwszą lekcję w nowym roku szkolnym proponuję coś na temat szkoły. Uczniowie lubią rozmawiać na tematy związane ze szkołą – na temat obowiązków szkolnych, zakazów, idealnej szkoły, idealnego nauczyciela. Lubią wypowiadać się na temat co im się w szkole nie podoba, co chcieliby zmienić, jak ma według nich szkoła wyglądać. Dla nas nauczycieli języka angielskiego jest to dobry moment do poćwiczenia mustn’t i have to, zgadzania i niezgadzania się lub wyrażania opinii.
Jest wiele
piosenek, które poruszają tematykę szkoły i nauczycieli. Poniższy scenariusz
lekcji opracowałam na podstawie piosenki 38 Special Teacher, teacher. Lekcja z wykorzystaniem tej piosenki jest idealna
na początek roku szkolnego, na tzw. okres bezpodręcznikowy, na zastępstwo lub
jako lekcja powtórzeniowa w klasie maturalnej podsumowująca temat szkoła.
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
TEMAT: Teacher, teacher can you
teach me? – listening and speaking practice.
POZIOM ZAAWANSOWANIA: średniozaawansowany (intermediate)
I.
GŁÓWNE
ZAGADNIENIA LEKCJI:
Lekcja dotyczy doskonalenia sprawności słuchania i mówienia w kontekście
ćwiczeń przygotowujących do egzaminu maturalnego. Uczniowie wyszukują ogólną
myśl tekstu słuchanego oraz informacje szczegółowe. Opisują ilustrację oraz
odpowiadają na pytania do ilustracji (egzamin ustny z języka obcego – zadanie 2
– opis ilustracji i odpowiedzi na trzy pytania). Piszą krótką formę użytkową –
notatkę formalną. Uczniowie doskonalą umiejętności językowe w kontekście
ćwiczeń z tematu maturalnego szkoła.
II.
CELE LEKCJI:
Po zakończeniu lekcji uczeń zna:
- słownictwo z tematu szkoła: learn, teach, pass/fail/take/retake the
test, second best, education system, lose, win, right, wrong,
- kolokacje ze słówkiem teacher: senior teacher, head
teacher, fellow teacher, former teacher, form teacher, full-time teacher,
part-time teacher, support teacher, primary school teacher, secondary school
teacher, university teacher, language teacher
- strukturę pisania krótkiej formy
użytkowej – notatka formalna
- strukturę opisania ilustracji
Po zakończeniu lekcji uczeń potrafi:
- wypowiadać
się na temat szkoły wykorzystując słownictwo z lekcji
- wypowiadać
się na temat szkoły wykorzystując kolokacje ze słówkiem teacher
- opisać ilustrację i
odpowiedzieć na trzy pytania z nią związane
- napisać notatkę formalną
- wyszukać główną myśl oraz informacje
szczegółowe w słuchanym tekście
III.
METODY
PRACY:
metoda interaktywna
IV.
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE:
- tablica interaktywna
- karty pracy opracowane przez
nauczyciela
- tablica
I.
PRZEBIEG
LEKCJI:
a) WPROWADZENIE
- nauczyciel zapisuje na tablicy słówko SCHOOL i prosi uczniów o podanie kilku skojarzeń z podanym słowem (nauczyciel - uczniowie). Nauczyciel
dopisuje swoje skojarzenia. Powstaje tzw. „mapa myśli” (mind map):
- uczniowie dopasowują kolokacje ze słówkiem teacher do ich definicji. (praca
indywidualna):
Match the categories of teachers to their definitions.
1.
HEAD
TEACHER a) teaches at school for
children between the age of 5 and 12
2.
FELLOW TEACHER b) teaches German, English, French etc.
3.
FORMER TEACHER c) you work with
4.
FULL-TIME TEACHER d) is in charge of a school
5.
PART-TIME TEACHER e) teaches at school for children between the age of 16 and
19
6.
SUPPORT TEACHER f) works only part of each day or week
7.
PRIMARY SCHOOL g) teaches at an educational institution at the highest
level
TEACHER
8.
SECONDARY SCHOOL h) works all the hours of a week
TEACHER
9.
UNIVERSITY TEACHER i) responsible for all the students in the same class at a
school
10.
LANGUAGE TEACHER j) is assigned some help due to difficult working conditions
11.
FORM TEACHER k) taught in the past, but not
any more
|
a) ROZWINIĘCIE: INFORMACJA SZCZEGÓŁOWA W
TEKŚCIE
- uczniowie słuchają piosenki 38 Special Teacher, teacher i śledzą jej teledysk. Zapisują słowa związane z
tematem szkoła (praca indywidualna).
Nauczyciel zapisuje słowa uczniów na tablicy.
- nauczyciel rozdaje uczniom tekst piosenki. Uczniowie śledzą tekst,
słuchają piosenki i zapisują pozostałe słowa związane z tematem szkoła. (praca w parach). Nauczyciel
zapisuje wszystkie słowa na tablicy.
38 Special Teacher, Teacher
Just when I thought I finally learned
my lesson well
There was more to this than meets the eye
And for all the things you taught
me, only time will tell
If I'll be able to survive, oh yeah
Teacher,
teacher can you teach me?
Can you tell me all I need to know?
Teacher, teacher can you reach me?
Or will I fall when you let me go? Oh, no
Am I ready for the real world? Will I pass the test?
You know it's a jungle out there
Ain't nothin' gonna stop me, I won't be second best
But the joke's on those who believe the system's fair
Teacher, teacher can you teach me?.....
So the years go on and on but nothing's lost or won
What you learn is soon forgotten
They take the best years of your life
Try to tell you wrong from right
But you walk away with nothing, oh oh
Teacher, teacher can you teach me?.....
|
- nauczyciel wspólnie z uczniami omawia nowopoznane słownictwo. Nauczyciel tłumaczy różnicę pomiędzy
kolokacjami:
OPIS ILUSTRACJI I PYTANIA
- uczniowie słuchają tekstu piosenki i śledzą jej teledysk. Nauczyciel
zatrzymuje teledysk (0:54 minuta teledysku). Nauczyciel wspólnie z uczniami
przypomina strukturę opisu ilustracji na egzaminie maturalnym. Uczniowie opisują
ilustrację, która stanowi fragment teledysku. Uczniowie odpowiadają na trzy
pytania zadane przez nauczyciela. (nauczyciel
- uczniowie)
1. Who are the people in
the picture? Why do you think so?
2. Do you like strict
teachers? Why? Why not?
3. Tell me about the
last time when you or your friend talked to the head teacher.
a) ZAKOŃCZENIE
- nauczyciel rozdaje uczniom
handout z informacjami do uzupełnienia. Uczniowie uzupełniają zdania
brakującymi wyrazami. (praca
indywidualna). Uczniowie porównują swoje odpowiedzi. (praca w parach):
Complete the sentences with the
correct word. Use the word in the correct form. You don’t have to use all the
words.
PART-TIME
TEACHER, FULL-TIME TEACHER, PRIMARY SCHOOL TEACHER, SECONDARY SCHOOL TEACHER,
UNIVERSITY TEACHER, FELLOW TECHER, SUPPORT TEACHER, FORMER TEACHER, FORM
TEACHER, LANGUAGE TEACHER, HEAD TEACHER
1.
A …………… ordered pupils to whisper at
lunchtime, because their talking was very loud.
2.
There is a post for a …………… at our school.
We offer 10 hours teaching a week.
3.
One of my …………… advised me not to be so
strict while teaching beginners.
4.
Our school is not big. It’s a village school.
There are 50 pupils and only 5 …………… .
5.
6.
Last year I started teaching at a local
school for the disabled and I needed a lot of help and supervision from a …………….
7.
We have a new …………… at school. He told us to
revise Present Perfect tenses for
the next lesson.
8.
It is difficult to work as a …………… . You
have to deal with teenagers, who are often stubborn and rebellious.
|
KEY: 1. head teacher 2. part-time teacher 3. fellow teachers 4. primary school teachers 5. former teacher 6. support
teacher 7. language teacher 8. secondary school
teacher
I.
ZADANIE
DOMOWE:
- uczniowie piszą krótką formę użytkową – notatkę formalną. Nauczyciel
omawia z uczniami wykorzystanie słownictwa z tematu szkoła w poszczególnych
„kropkach”.
Znajomy Anglik poprosił cię o zredagowanie notatki
dla nauczycieli twojej szkoły i zostawienie jej w pokoju nauczycielskim. W
notatce przekaż informacje od Anglika:
· o serii organizowanych przez niego wykładów dla
nauczycieli.
· gdzie odbędą się wykłady.
· o konieczności wpisania się na listę
zainteresowanych.
· ile osób może liczyć grupa słuchaczy.
Podpisz
się jako XYZ. W zadaniu nie jest określony limit slow. Oceniana jest
umiejętność zwięzłego przekazu informacji określonych w poleceniu (4 punkty)
i poprawność językową (I punkt).
|
II.
DODATKOWE UWAGI:
Piosenkę 38 Special Teacher, teacher
można również wykorzystać do powtórzenia słownictwa maturalnego z tematu
człowiek. Nauczyciel zatrzymuje teledysk w trzech miejscach (0:30, 0:50 i 1:16
minuta teledysku). Prosi uczniów o opisanie osób, które widzą. Uczniowie
opisują osoby odpowiadając na pytania:
1. What does he look like?
2. What is he like?
3. What clothes is he wearing?
Następnie uczniowie wykonują zadanie maturalne (matura ustna 3 zadanie
wypowiedź na podstawie materiału stymulującego)
Przeprowadziłeś się do
nowej miejscowości. Będziesz uczęszczał do nowej szkoły. Będziesz też miał
nowego nauczyciela wychowawcę. Stoisz przed wyborem trzech szkół, w których uczą
poniżsi nauczyciele.
·
wybierz
tego nauczyciela, który twoim zdaniem jest najlepszy i uzasadnij swój wybór.
·
powiedz,
dlaczego odrzucasz pozostałe możliwości.
|
Opracowała: Katarzyna Jacak
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz